CONE 312: Mechanical and Electrical Principles in Construction Fluids Quiz #1 (p
ID: 1884753 • Letter: C
Question
CONE 312: Mechanical and Electrical Principles in Construction Fluids Quiz #1 (problem 4 redo) 4. Water flows steadily through an 200mm diameter cast iron pipe at 0.03 m/s. See figure below but the pipe rises 3m via two threaded 45° elbows. 1.5m before the first elbow, and 1.5m after the last elbow are fully open rotary valves. The upstream pressure is 550 kPa. Determine the pressure head, in meters, just after the last rotary valve. o Extra Credit: Convert the pressure head to kPa. 1.5m RV 3m RV 1.5mExplanation / Answer
4. given water flows through pipe of diameter d = 200 mm
VOlume flow rate, V = 0.03 m^3/s
Pressure just ahead of Rotatory valve = P
now
let pressure l;oss due to length of the pipe be dP
then
P + dP + rho*g*h = 550 kPa
h = 3m
rho = 1000 kg/m^3
now
length of pipe = l = 3 + 4.5 = 7.5 m
now
dP = 16*pi*n*l*V/pi^2*d^4
n = dynamic viscosity of water = 8.9*10^-4 Pa s
dP = 16*8.9*10^-4*7.5*0.03/pi*0.2^4
dP = 0.6374155470 Pa
hence
P = 520.56936 kPa
hence pressure just near rotatory valve at the bottom is P = 520.56936258 kPa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.