1718 41ft 9inch Samantha has the opportunity to win 1 million dollars by sinking
ID: 1884581 • Letter: 1
Question
1718 41ft 9inch Samantha has the opportunity to win 1 million dollars by sinking a half court shot. She can sho a speed of 61.3 ft/s. These problems do not have to be written out for your portfolio. NOTES IMAGES DISCUSS UNITS STATS HELP Part Description Answer Chk History Determine the angle that Samantha needs to shoot the basketball to win the 1 million dollars in the shortest amount of time, (include units with answer) 54 deg 5.39 pts. 108% # tries: 1 show Details Format Check 296 try penalty Hints: 1,0 Samantha now gets to go double or nothing on the 1 million dollars if she can sink a second half court shot by shooting the ball with the same speed but a different angle. Detemine the second angle that will make a basket. 5.5 pts, 110% # tries: 0 Show Details Format Check 296 try penaltyExplanation / Answer
here,
y1 = 6 ft = 1.83 m
y2 = 10 ft = 3.048 m
initial speed , u = 61.3 ft/s = 18.7 m/s
Range , x = 41 ft 9 inch = 12.7 m/s
let the time taken to reach basket be t
(y1 - y2) = u * sin(theta) * t - 0.5 * g * t^2
(3.048 - 1.83) = 18.7 * sin(theta) * t - 0.5 * 9.81 * t^2 ....(1)
and
x = u * cos(theta) * t
12.7 = 18.7 * cos(theta) * t ....(2)
from (1) and (2)
theta = 79.4 degree
t = 3.68 s
a)
the angle theta is 79.4 degree
b)
the seccond angle , theta1 = 90 - theta = 10.6 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.