Suppose the position vector for a particle is given as a function of time by r(t
ID: 1884182 • Letter: S
Question
Suppose the position vector for a particle is given as a function of time by r(t)-x(t) + y(t), with x(t-at + b and y(t,-ct2 + d, where a 1.80 m/s,1.30 m,0.124 m/s2, and d1.04 m (a) Calculate the average velocity during the time interval fromt2.15 s tot3.90 s. v-(1.80)i(2.59 xm/s (b) Determine the velocity at t2.15 s -1.80)(0.428X m/s Determine the speed at t 2.15 s 2.043 Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error r you could have Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. m/s mistake in your calculat! n.Explanation / Answer
here,
r = x(t) i + y(t) j
r = ( at + b) i + ( ct^2 + d) j
putting the values of constants
r = ( 1.8 t + 1.3 ) i + ( 0.124 * t^2 + 1.04) j ....(1)
at t = 2.15 s
r(2.15) = ( 1.8 * 2.15 + 1.3 ) i + ( 0.124 * 2.15^2 + 1.04) j
r(2.15) = 5.17 i + 1.61 j
at t = 3.9 s
r(3.9) = ( 1.8 * 3.9 + 1.3 ) i + ( 0.124 * 3.9^2 + 1.04) j
r(3.9) = 8.32 i + 3.93 j
a)
the average velocity during the time interval t = 2.15 s to 3.9 s , v = ( r(3.9) - r(2.15)) / (3.9 - 2.15)
v = 1.8 i m/s + 1.33 j m/s
b)
differentiating equation (1)
v(t) = dr(t)/dt
v(t) = 1.8 i + 0.248 t j
at t = 2.15 s
v(2.15 ) = 1.8 i + 0.248 * 2.15 j
v(2.15) = 1.8 i m/s + 0.53 j m/s
c)
the speed at t = 2.15 s , |v| = sqrt(1.8^2 + 0.53^2) = 1.88 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.