Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.20 x 102 v and providing 15.4 A of current? lights (b) Find the cost to operat

ID: 1883959 • Letter: 1

Question

1.20 x 102 v and providing 15.4 A of current? lights (b) Find the cost to operate one such string 24.0 h per day for the Christmas season (two weeks), using the rate $0.11/kWh. My 0-/2 points SerCP11 17 P031.MI (a) A 34.7-m length of copper wire at 20.0°C has a radius of 0.23 mm. If a potential difference of 7.0 V is applied across the length of the wire, determine the current in the wire. (Use the values in this table.) (b) If the wire is heated to 40.0°C while the 7.0-V potential difference is maintained, what is the resulting current in the wire? Need Help?ReadIt Answer Save ProgressPracice Another Version 0-1 points SerCP11 17.P.034 My Notes O Ask Your Teac A platinum resistance thermometer has resistances of 210.0 when placed in a 0°C ice bath and 249.8 when immersed in a crucible containing a melting substance. What is the melting point of this substanb? (Hint: First determine the

Explanation / Answer

= 1.7e-8

R = L/A = L/r^2 = 1.7e-8 * 34.7/(3.1416*0.23e-3*0.23e-3)

= 3.549

i = V/R = 7/3.549

= 1.97A

b)

R = R0 (1+T) = 3.549 * (1+3.9e-3*(40-20)) = 3.825

i = V/R = 7/3.825

= 1.83 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote