Sapling Learning A professional golfer is examining a video of a practice swing.
ID: 1883452 • Letter: S
Question
Sapling Learning A professional golfer is examining a video of a practice swing. The high-speed footage shows that his club is in contact with the ball (which was initially at rest on the tee) for only 0.871 milliseconds, and the radar gun clocks the speed of the ball as 161 mph after it comes off the club. The golf ball has a mass of 45.9 grams. What is the magnitude of the impulse imparted to the ball by the club Number kg m What is the magnitude of the average force of contact between the club and the ball? Number O PreviousCheck Answer Neat Ext HintExplanation / Answer
V= 161 mph= 71.973 m
Impulse is given by
I= mv= 45.9*10^-3*71.973= 3.239 kgm/s
======
Force= I/t= 3.239/(0.871*10^-3)
F= 3718.71 N
=====
Commemt in case any doubt.. good luck
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.