Hi everyone, I have a problem of a physics question, I have tried once, but fail
ID: 1883294 • Letter: H
Question
Hi everyone, I have a problem of a physics question, I have tried once, but failed.
This question has two sub-questions.
Below is the question:
1.The position of a particle undergoing simple harmonic motion can be written as
x(t)=Acos(t+)
The amplitude of the particle is A=5.0 cm, angular frequency is 3.85 rad/s and initial phase constant is 0.1 rad. Determine the velocity of the particle at time t=0.35 s. Provide your answer in cm/s. Use three significant figures.
I tried 14.3 cm/s ,but that is wrong.
2.The graph below shows position as a function of time for a mass attached to a spring undergoing simple harmonic motion. Based on the information provided in the picture, determine the initial phase constant of this motion. Provide your answer in radians as a number between (-1.57) and (+1.57). Use 3 significant figures.
Figure:
I tried 0.61 rad, but that is not correct.
I really need help on this, so thanks a lot!
7654321Explanation / Answer
x(t) = Acos(t+)
x(t) = 5*cos(3.85*t + 0.1)
v(t) = dx/dt
v(t) = d(5*cos(3.85*t + 0.1)) / dt
v(t) = -5*3.85*sin(3.85*t + 0.1)
v(t) = -5*3.85*sin(3.85*0.35 + 0.1)
v(t) = -5*3.85*sin(1.4475)
v(t) = -19.1 cm/s
not sure about second part :(
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.