For all parts, solve the problem before simulating using Interactive Physics (IP
ID: 1883148 • Letter: F
Question
For all parts, solve the problem before simulating using Interactive Physics (IP), and determine the percent error between the quantities you calculated and the values obtained from the simulation. Treat the IP values as experimental and your calculated values as theoretical. "Include screen shots of your IP simulations in your lab report** Part 1 A crate whose mass is 22.7 kg is being pulled along a floor. There is an opposing horizontal force equal to 70.0 The pulling force is 125 N, but it is being applied at an angle of 35.0° above the horizontal. Determine a) The acceleration of the crate b) Its velocity after 3.50 s c) Its displacement after 3.50 s d) The Normal contact forceExplanation / Answer
1.
Using Net force balance in horizontal direction
Fnet = Fapp - Fopp
m*a = Fapp - Fopp
a = [Fapp - Fopp]/m
Fapp = applied force in horizontal direction = 125*cos 35 deg = 102.4 N
Fopp = 70 N
m = mass of crate = 22.7 kg
So,
a = [102.4 - 70]/22.7
a = 1.43 m/sec^2 = acceleration of crate
2.
Using 1st kinematic equation
V = U + a*t
U = initial velocity = 0 m/sec
t = 3.50 sec
So,
V = 0 + 1.43*3.50
V = 5.0 m/sec
3.
Using 2nd kinematic equation
d = U*t + 0.5*a*t^2
d = 0*3.5 + 0.5*1.43*3.5^2
d = 8.76 m = displacement of crate
4.
Normal force is given by:
Using Force balance in vertical direction
N + Fapp in Vertical direction = W
W = weight of crate = m*g
Fapp in Vertical direction = Fapp*sin 35 deg
N = mg - Fapp*sin 35 deg
N = 22.7*9.81 - 125*sin 35 deg
N = 150.989 = 151 Newton
Please Upvote.
Comment below if you have any doubt.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.