A water skier is being pulled by a boat. As she approaches a wave that is angled
ID: 1882578 • Letter: A
Question
A water skier is being pulled by a boat. As she approaches a wave that is angled at 17.0 she reaches a constant speed of 19.0 m/s She launches off the first wave and lands on a second wave at the same height. How long was she in the air? 1.13 s 3.88s 0.567 s 3.71 s Question 3 A hang glider pilot is flying horizontally over an open field when her shoe falls off She was going 250 m/s and was 96.0 m above the ground. How long did it take for the shoe to hit the ground? 0260s 4.43 s 19.9s 2.55 s Click "Submit Answer" below to submit all 3 of your answers
Explanation / Answer
here,
2)
theta = 17 degree
constant speed , u = 19 m/s
as the Skier lands on the same height
the time for which the Skier in the air , t = time of flight
t = 2 * u * sin(theta)/g
t = 2 * 19 * sin(17) /9.81 s
t = 1.13 s
3)
height , h = 96 m
the time taken to hit the ground be t
h = 0 + 0.5 * g * t^2
96 = 0 + 0.5 * 9.81 * t^2
solving for t
t = 4.43 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.