Macie pulls a 40kg rolling truck by a strap angled at 30 degrees above the horiz
ID: 1882344 • Letter: M
Question
Macie pulls a 40kg rolling truck by a strap angled at 30 degrees above the horizontal. The truck is accelerating at 0.15m/s^2. If mu sub r= 0.2 what is the magnitude of the normal force acting on the truck and what is the tension on the strap?
I'm getting stuck on what formula I should use for which part I'm thinking that we have to use equivalency statements to get down to one variable "T" and then use "T" to solve for "Fr" and then finally "Fr" and mu that we're given to solve for the normal force but I'm not really sure that I worked this problem correctly and I'm pretty sure my units are wrong.
Explanation / Answer
Solution) given
Mass m=40 kg
Angle (theeta)=30°
Acceleration a=0.15m/s^2
my sub r (Ur)=0.2
Normal force N=?
Tension T=?
We have
Sigma Fx=0
Tcos(theeta) - fr=ma
Sigma Fy=0
Tsin(theeta) - mg=0
Tsin(theeta)=mg
Tsin(30)=40×9.8
T=784 N
Similarly
Tcos(theeta) - fr=ma
784cos(30) - fr =40×0.15
784cos(30) - 40×0.15 =fr
672.96=fr
fr=Ur(N)
N is normal force
N=fr/Ur
N=672.96/0.2=3364.8 N
Normal force N =3364.8N
Tension T=784N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.