A diver comes off a board with arms straight up and legs straight down, giving h
ID: 1882102 • Letter: A
Question
A diver comes off a board with arms straight up and legs straight down, giving her a rotational mass of 18 kg*m2. She then tucks into a small ball, decreasing her rotational mass to 3.6 kg*m2. If she initial was moving in a way where she completed just 1 revolution every second, what is her angular speed after she tucks? Hint: Recall that there are 2* radians in 1 revolution.
A diver comes off a board with arms straight up and legs straight down, giving her a rotational mass of 18 kg*m2. She then tucks into a small ball, decreasing her rotational mass to 3.6 kg*m2. If she initial was moving in a way where she completed just 1 revolution every second, what is her angular speed after she tucks? Hint: Recall that there are 2* radians in 1 revolution.
12,000Explanation / Answer
I1 = 18 Kg.m^2
w1 = 1 rev/s
= 2*pi rad/s
I2 = 3.6 Kg.m^2
Use conservation of angular momentum:
I1*w1 = I2*w2
18*2*pi = 3.6*w2
w2 = 5*pi rad/s
Answer: 5*pi rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.