Evan Yu v (Student section: 30232) PHYS 1211: Principles of Physics I Messages C
ID: 1882032 • Letter: E
Question
Evan Yu v (Student section: 30232) PHYS 1211: Principles of Physics I Messages Courses Help Logo (Mechanics), Cotten, Fall 2018 ain Menu Contents Grades Course ContentsHomework 05 Evaluate To move a large crate of mass 33.8 kg across a rough floor, you push on it with a force F at an an angle of 8 below the horizontal, as shown in the figure below. 21.4 Calculate the acceleration of the crate if the applied force is 326 N and the coefficient of kinetic friction is 0.478. Submit Answer Tries 0/8 Post Discussion Send FeedbackExplanation / Answer
m = 33.8 kg, theta = 21.4 deg
muk = 0.478, F = 326 N
Applying newtons second law
FN = m g + F sin theta
= (33.8 * 9.8) + (326 * sin 21.4) = 450 N
frictional force ff = muk FN = 0.478 * 450 = 215.2 N
x component of force exerted on crate
F cos theta - f = m a
a = [F cos theta - ff] / m
= [(326 * cos 21.4 - 215.2)] / 33.8
acceleration of the crate = 2.61 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.