Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A projectile is shot horizontally at 25 m/s from the roof of a building 90 m tal

ID: 1881950 • Letter: A

Question

A projectile is shot horizontally at 25 m/s from the roof of a building 90 m tall. Use g = 10 m/s2. Choose positive vertical direction upward. •

How long does it take the projectile to reach the ground below (round to the nearest integer) .

• What is the horizontal range of this projectile, i.e. how far from the base of the building does the projectile land (round to the nearest integer) .

• What is the horizontal component of the projectile’s final velocity with which it hits the ground (round to the nearest integer) . •

What is the vertical component of the projectile’s final velocity with which it hits the ground (round to the nearest integer) .

• What is the magnitude of the projectile’s final velocity (round to the nearest integer) .

• What angle does the final velocity vector make with the horizontal? (round to the nearest integer) degrees.

• What is the horizontal component of the projectile’s acceleration just before it hits the ground (round to the nearest integer) .

• What is the vertical component of the projectile’s acceleration just before it hits the ground (round to the nearest integer) ) .

• What is the magnitude of the projectile’s acceleration just before it hits the ground (round to the nearest integer) .

• What angle does the acceleration vector make with the horizontal? (round to the nearest integer) degrees.

Explanation / Answer

1)


along vertical


initial velocity voy = 0


displacement y = -90

from equation of motion

y = voy*t + (1/2)*ay*t^2

-90 = 0 - (1/2)*10*t^2

t = 4.24 s


--------------------------

2)
horizontal range x = vox*t = 25*4.24 = 106 m


-------------------------


3)


vx = vox + ax*t = 25 + 0 = 25 m/s

-----------------------------------


4)


vy = voy + ay*t


vy = 0 -10*4.24 = -42.4 m/s


-----------------------------


5)


final velocity =vf = sqrt(vx^2+vy^2) = sqrt(25^2+42.4^2) = 49.22 m/s


====================================


6)

angle = tan^-1(vy/vx) = -59.5


------------------------


7)


ax = 0


-----------------------------

8)


ay = -10 m/s^2


--------------------------

9)


a = sqrt(ax^2+ay^2) = 10 m/s^2


---------------------------

10)

angle = tan^-1(ay/ax) = -90 degrees

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote