5.0/1 points 1/6 Submissions Used | Previous Answers CJ10 4.P.022. Ask Your Teac
ID: 1881924 • Letter: 5
Question
5.0/1 points 1/6 Submissions Used | Previous Answers CJ10 4.P.022. Ask Your Teacher 1.On earth, two parts of a space probe weigh 17000 N and 8400 N. These parts are separated by a center-to-center distance of 13 m and may be treated as uniform spherical objects. Find the magnitude of the gravitational force that each part exerts on the other out in space, far from any other objects. 2.At a distance H above the surface of a planet, the true weight of a remote probe is six percent less than its true weight on the surface. The radius of the planet is R. Find the ratio H/R.
Explanation / Answer
1)
M1 = 1700 kg ; M2 = 840 kg (approx)
F = Gm1m2 / r^2 = 6.67 x 10^-11 x 1700 x 840 / 13^2
= 5.64 x 10^-7N
2)
g = GM/r^2
g2/g1 = (r1/r2)^2
0.94 g1/g1 = (r1/r2)^2
0.97 = r1/r2
R / (R+H) = 0.97
(R+H)/R = 1.031
1+H/R = 1.031
H/R = 0.031
upvote if it helps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.