You observe an ant crawling up a sunflower stem. You estimate that its speed is
ID: 1881896 • Letter: Y
Question
You observe an ant crawling up a sunflower stem. You estimate that its speed is a constant 1.0cm/s and that is started crawling at this speed about 2.0cm above where the stem meets the ground.
A. Write down the ant's final position for some unknown time in the vertical direction. Take the ground to be the origin and assume it started crawling at the initial time of 0.
B. What's the ants position at t final= 6 seconds?
C. What was the ant's displacement between t final = 1 seconds and t final = 3 seconds
D. Now suppose the ant suddenly slips off the stem at t final = 6 seconds. Write a new kinematic equation for the ant's position, again using the ground as the origin.
E. When does the ant hit the ground?
F. What is its instantaenous speed just before it lands?
Explanation / Answer
Given
Speed of ant is constant, hence accelaration is zero
Constant speed, V = 1 cm/s
Ant started crawling at this speed at about 2 cm above the ground
A)
distance travelled by ant , s = v * t
or s = 1 * t
taking ground as origin , position of ant at any time t is given by
s = t + 2 cm
B)
at t = 6 s
s = 6 + 2 = 8 cm above the ground
C )
position of ant at t = 1 sec
s1 = 1 + 2 = 3 cm above the ground
position of ant at t = 3 sec
s2 = 3 + 2 = 5 cm above the ground
thus displacement s2 - s1 = 5-3
or displacement s2 - s1 = 2 cm
D)
now ant slips off at t= 6 sec
at t= 6sec , ant's position is s = 6+2 = 8cm above the ground
or s = 0.08 m
now
initial velocity for ant falling, v0 = 0
Since, S= v0t + 1/2*a*t2
or S = 0* t + 1/2*g*t2
or S = 1/2 * 9.8 * t2
or S = 4.9*t2
now new kinematic equation for position of the Ant is
position r = 0.08 - 4.9*t2 with ground as the origin
E)
Distance ant is above the ground, s = 0.08 m
let t be the time taken by the ant to hit the ground
S = 1/2*g*t2 since initial velocity is zero
0.08 = .5 * 9.8 * t2
t2 = 0.08 / 4.9 = 0.01632
or t = 0.127 sec
F)
Instantaneous speed can be measured by conservation of energy
so
let the velocity of ant just before hitting the ground be v
height above the ground when ant starts to fall, h = 0.08 m
now,
mgh = 1/2*m*v2
g*h = .5*v2
v2 = (9.8 * 0.08) / .5
v2 = 1.568
or v = 1.25 m/s
hence, instantaneous speed of the ant just before it hits the ground is 1.25 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.