6. At the end of a graduation ceremony, the graduates 1.18m.--. fing their caps
ID: 1881775 • Letter: 6
Question
6. At the end of a graduation ceremony, the graduates 1.18m.--. fing their caps into the air. Suppose a 0.120 kg cap is thrown straight upward with a speed of 7.85 m/s and that frictional forces can be ignored. v,-7.85 m/s a. Find the speed of the cap when it has risen 1.18 m above the fling point. b. Find the maximum height of the cap. c. In real life (because of friction) the cap comes back to its original height (y-0 in the image) with a speed of 6.90 m/s. How much heat was released to the environment? For each item, draw energy way diagrams showing initial and final states.Explanation / Answer
a)
m = mass of the cap = 0.120 kg
vi = initial speed of the cap = 7.85 m/s
vf = final speed of the cap at height of 1.18 m = ?
h = height = 1.18 m
Using conservation of energy
initial kinetic energy = final kinetic energy + potential energy
(0.5) m vi2 = (0.5) m vf2 + mgh
vi2 = vf2 + 2gh
(7.85)2 = vf2 + (2 x 9.8 x 1.18)
vf = 6.2 m/s
b)
H = maximum height
at maximum height , the final kinetic energy becomes 0
hence
Using conservation of energy
initial kinetic energy = final kinetic energy + potential energy
(0.5) m vi2 = mgH
H = (0.5) vi2 /g
inserting the values
H = (0.5) (7.85)2 /9.8
H = 3.14 m
c)
vi = initial speed of launch = 7.85 m/s
vf = final speed when cap returns = 6.90 m/s
work done by frictional force is given as heat
heat = change in kinetic energy
heat = (0.5) m(vi2 - vf2)
inserting the values
heat = (0.5) (0.120)((7.85)2 - (6.90)2)
heat = 0.84 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.