General Physics I-Home Work for Fall 2018 mer urse Home CHW 04 Problem 4.21 In D
ID: 1881663 • Letter: G
Question
General Physics I-Home Work for Fall 2018 mer urse Home CHW 04 Problem 4.21 In Denver, children bring their old jack-o-lanterns to the top of a tower and compete for accuracy in hitting a target on the ground (Figure 1) Suppose that the tower is 9.0 m high and that the bull's-eye is a horizontal distance of 3.5 m from the launch point Part A If the pumpkin is thrown horizontaly, what is the launch speed needed to hit the bulifs-eye? Express your answer using two significant figures Figure 1 of 1 m/s Submit Next 9.0 m Psovide FExplanation / Answer
9.00 = 1/2gt^2
9.00/4.9 = t^2 = 1.836,
sq-rt = t = 1.354secs
Horizontal speed reqd to hit bull's eye = d/t
=3.5/1.354
speed = 2.584 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.