Home Student: tdakauh.edu Chapter 22 Begin Date: 8/20/2018 12:00-00 AM -Due Date
ID: 1881575 • Letter: H
Question
Home Student: tdakauh.edu Chapter 22 Begin Date: 8/20/2018 12:00-00 AM -Due Date: 9/21/2018 11:59.00 PM End Date: 12/7/2018 11:39:00 PM (13%) Problem 7: A wire carrying 375 A to the motor of a commuter train feels an attractive force of 45 parallel wire carrying 46 A to a headlight. 10'3 Nm due to a Randomized Variables 375 A 12 46 A F-45 x 10.3 N/m How far apart are the wires in meters? 0.4086 Grade Summary Potential 94% 14 5 6 Attempts remaining atan) acotan) sinh coshO tanh cotanh O Degrees Radians 3% 3% BACKSPACE Submit Him I give up Feedhack:%doduction per fendbackExplanation / Answer
here,
the current in the motor wire , I1 = 375 A
the current in the headlight wire , I2 = 4.6 A
let the sepration between the wires be r
force per unit length , F = u0 * I1 * I2 /(2*pi*r)
4.5 * 10^-3 = 1.26 * 10^-6 * 375 * 4.6 /( 2 * pi * r)
solving for r
r = 0.077 m = 7.7 * 10^-2 m
the sepration between the wires is 7.7 * 10^-2 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.