QUESTION 10 How much heat is needed to raise the temperature of 17.4 kg of coppe
ID: 1881558 • Letter: Q
Question
QUESTION 10 How much heat is needed to raise the temperature of 17.4 kg of copper from 40 degrees Celsius to 281 degrees Celsius? The specific heat of copper is 390 J/kg deg C). 1. 10 points 4 QUESTION 11 1. What is the gauge pressure at a depth 72 below the surface of a pool of mercury? The (mass) density of mercury is 13,600 kg/m3. Use the value 9.8 m/s2 for the acceleration of gravity 10 points QUESTION 12 The engine of a 2,680 kg vehicle does 86,605 J of work on it. If the vehicle starts from rest, what is its final 1. speed?Explanation / Answer
here,
10)
mass of copper , m = 17.4 kg
change in temprature , dT = 281 - 40 degree C
dT = 241 degree C
the heat needed , Q = m * C * dT
Q = 17.4 * 390 * 241 J
Q = 1.64 * 10^6 J
the heat required is 1.64 * 10^6 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.