48. A projectile is shot at a hill, the base of which is 300 m away. The project
ID: 1881441 • Letter: 4
Question
48. A projectile is shot at a hill, the base of which is 300 m away. The projectile is shot at 60 above the horizontal with an initial speed of 75 m/s. The hill can be approximated by a plane sloped at 20° to the horizontal. Relative to the coordinate system shown in the following figure, the equation of this straight line is y=(tan20"X-109. Where on the hill does the projectile land? y (tan 20°)x 109 75 m/s 60° 20° 300 m 49. An astronaut on Mars kicks a soccer ball at an angle of 45° with an initial velocity of 15 m/s. If the acceleration of gravity on Mars is 3.7m/s2, (a) what is the range of the soccer kick on a flat surface? (b) What would be the range of the same kick on the Moon, where gravity is one-sixth that of Earth?Explanation / Answer
48.
Break the motion of projectile in to two component ax as 0 and ay as -g .
Take the horizontal distance covered by projectile is x m from the origin,and verticle final position of projectile is y m.
From the equation of the motion
y = yo + vyo*t + 0.5*ay*t2
y = 0+ 75*sin60*t + 0.5*(-9.8)*t2
y = 64.95*t - 4.9*t2
substitute y = (tan20o)x -109 in the above equation
(tan20o)x -109 = 64.95*t - 4.9*t2
(0.36*x)-109 = 64.95*t - 4.9*t2 ..............eq1
now ,we using the following equation
x = xo + vox*t
x = 0 + 75*cos60*t
t = x/75*cos60 = x /37.5
put the value of t in eq1
(0.36*x) - 109 = 64.95*(x/37.5) - 4.9*(x/37.5)2
0.0035x2 - 1.372x - 109 = 0
By solving above equation
x = 459.74 m
so,
y = (tan20o)*459.74 - 109
y = 56.5 m
The projectile hits the plane of the hill at the height of 56.5m from the foot of the hill.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.