Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.) A Ford Focus with a surface area of 3.00 m^2 is driving on a highway at a sp

ID: 1880991 • Letter: 1

Question

1.) A Ford Focus with a surface area of 3.00 m^2 is driving on a highway at a speed of 88.0 km/hr, then accelerates to 113 km/hr to pass another car. How much more force does the motor have to supply to overcome air resistance at the higher speed? Assume the density of air the car is traveling through is 1.21 kg/m^3.

A.The engine must supply 28.5 N more force at 113 km/hr. B. The engine must supply 227 N more force at 113 km/hr. C. The engine must supply 454 N more force at 113 km/hr. D. The engine must supply 1459 N more force at 113 km/hr.

2.) Rhea, with a radius of 7.63×10^5m, is the second-largest moon of the planet Saturn. If the mass of Rhea is 2.31×10^21kg, what is the acceleration due to gravity on the surface of this moon?

A. 2.65×10^1m/s B. 2.02×10^5m/s C.2.65×10^1m/s D. 2.02×10^5m/s

3.) An artificial satellite orbits the Earth at a distance of 1.45×10^4km from Earth’s center. The Moon orbits the Earth at a distance of 3.84×10^5km once every 27.3days. How long does it take the satellite to orbit the Earth?

A. 0.200 days. B. 3.07 days C. 243 days. D. 3721 days

Explanation / Answer

1.)

v = 113 kmph = 113 x 5/18 = 31.39 m/s

F = C x Dv^2A/2 = 0.36 x1.21 x 31.39^2 x 3 / 2 = C x 1176 N

*Value of C isn't mentioned.

2.)

g = GM/R^2 = 6.67 x 10^-11 x 2.31 x 10^21 / (7.63 x 10^5)^2 = 0.265 m/s^2

= 2.65 x 10^-1 m/s^2

3)

By Kepler's law

T12/R13 = T22/R23

T22 = 27.3^2 x (1.45 x 10^4)^3 / (3.84 x 10^5)^3 = 0.04

T2 = 0.2 days