Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ch shot of the laser gun most favored by Rosa the Closer, the intrepid vigilante

ID: 1880181 • Letter: C

Question

ch shot of the laser gun most favored by Rosa the Closer, the intrepid vigilante of the lawless 22nd entury, is powered by the discharge of a 1.15-F capacitor charged to 58.9 kV. Rosa rightly reckons that she can enhance the effect of each laser pulse by increasing the electric potential energy of the charged capacitor. This she would do by replacing the capacitor's filling, whose dielectric constant is 423, with one possessing a dielectric constant of 971. Find the electric potential energy of the original capacitor when it is charged. Number Calculate the electric potential energy of the upgraded capacitor when it is charged. Number

Explanation / Answer

(a) energy stored in capacitorwhen it is charged is

U = 1/2 CV^2= 1/2 *( 1.15) (58.9 * 10^3)^2 = 1994795750 J

(b)the upgraded capacitence is

C' = C( k2/k1)

=1.15 (971/423)

=2.639 F

the new energy stored is

U' = 1/2 * C' V^2 = 0.5 ( 2.639)(58.9 * 10^3)^2 = 4579.07* 10^6 J = 4.579 * 10^ 9 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote