The position of a particle moving alongthe x axis is given in centimeters by x·9
ID: 1879647 • Letter: T
Question
The position of a particle moving alongthe x axis is given in centimeters by x·9.16 1.06 t where t is in seconds. Calculate a) the average velocity during the time interval t = 2.00 s to t = 3.00 s; (b) the instantaneous velocity at t . 2.00 s; (c) the instantaneous velocity at t = 3.00 s, (d) the instantaneous veoety at t-2.50 s; and (e) the instantaneous velocity when the particle is midway between its positions at t-2.00 s and t- 3.00 s (a) Number [20.14 (b) Numbef [12.72 (c) Number[28.62 (a) Numbe 19,875 (e) Number cm/s cm/s units units cm/s cm/s Units [ cm/s LINK TO SAMPLE PROBLEN INK TO SAMPLE PROBLEM LINK TO 1EXExplanation / Answer
At t=2
x2= 9.16+1.06*2^3= 17.64
At t=3
X3= 9.16+1.06*3 ^3= 37.78 m
Midway position is
X= (37.78+17.64)/2= 27.71 m
Putting in displacement equation
27.71= 9.16+ 1.06t^3
t= 2.6
Instantaneous velocity
V= 3.18*t^2= 3.18*2.6^2
V= 21.5 m/s
======
Comment in case any doubt . Goodluck
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.