A ball rolls horizontally off the edge of a table at 2 m/s. if the ball is 1 m t
ID: 1879548 • Letter: A
Question
A ball rolls horizontally off the edge of a table at 2 m/s. if the ball is 1 m tall, how far from the base of the table will the ball land? A. 0.2 m B. 0.4 m C. 0.9 m D. 2 m A ball rolls horizontally off the edge of a table at 2 m/s. if the ball is 1 m tall, how far from the base of the table will the ball land? A. 0.2 m B. 0.4 m C. 0.9 m D. 2 m A ball rolls horizontally off the edge of a table at 2 m/s. if the ball is 1 m tall, how far from the base of the table will the ball land? A. 0.2 m B. 0.4 m C. 0.9 m D. 2 mExplanation / Answer
Question is:
A ball rolls horizontally off the edge of a table at 2 m/s. if the table is 1 m tall, how far from the base of the table will the ball land?
in vertical direction:
a = -9.8 m/s^2
vi = 0 m/s
d = -1 m
use:
d = vi*t + 0.5*a*t^2
-1 = 0 + 0.5*(-9.8)*t^2
1 = 4.9*t^2
t^2 = 0.2041
t = 0.452 s
In horizontal direction:
v= 2 m/s
t = 0.452 s
use:
distance = v*t
= 2 m/s * 0.452 s
= 0.9 m
Answer: 0.9 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.