An object of mass 18.0 kg subjected to a non-zero net force moves with an accele
ID: 1879394 • Letter: A
Question
An object of mass 18.0 kg subjected to a non-zero net force moves with an acceleration of 2.2 m/s2.A. Determine the net force (in N) acting on it. (Enter the magnitude only.)
B.. What acceleration (in m/s2) would a 36.0-kg object have if the same net force is applied to it? An object of mass 18.0 kg subjected to a non-zero net force moves with an acceleration of 2.2 m/s2.
A. Determine the net force (in N) acting on it. (Enter the magnitude only.)
B.. What acceleration (in m/s2) would a 36.0-kg object have if the same net force is applied to it?
A. Determine the net force (in N) acting on it. (Enter the magnitude only.)
B.. What acceleration (in m/s2) would a 36.0-kg object have if the same net force is applied to it?
Explanation / Answer
A)
m = 18.0 Kg
a = 2.2 m/s^2
use:
F = m*a
= 18.0 Kg * 2.2 m/s^2
= 39.6 N
Answer: 39.6 N
B)
Now use:
a = F/m
= 39.6 N / 36.0 Kg
= 1.10 m/s^2
Answer: 1.10 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.