A Hooke\'s law spring is compressed a distance d and is used to launch a mass m
ID: 1879287 • Letter: A
Question
A Hooke's law spring is compressed a distance d and is used to launch a mass m vertically to a height h above its starting position. Under double the the spring is now used to launch the mass. How high does the mass now rise above its starting position? O b. 3h d. 4h QUESTION 7 A bank vault is opened by applying a force of 140 N perpendicular to the plane of the door, 1,20 m from the hinges. Find the torque due to this force about an axis through the hinges. O a. 308 N m Ob. 117N·m O c. 140 N-m O d. 154 N-m O e. 168 N m QUESTION 8 Petra pushes a crate across a rough floor. A frictional force of 28.0 N acts to oppose the motion of the crate, and Petra pushes with a horizontal force of 364N. If the net work Petra does is 94.5 J, through what distance did she push the crate? O a. 3.38 m o b. 2 650 nm O d. 2.60 m e. 3 440 m Click Save and Submit to save and submit. Click Save All Answers to save all ansuers MacBook AirExplanation / Answer
Question 6:
hooke’s law states that, spring force=-k*x
where k=spring constant
x=compression distance
initial potential energy stored in a spring =0.5*k*x^2
this energy is converted to gravitational potential energy when it reaches maximum height h.
using energy conservation principle,
0.5*k*x^2=m*g*h
==>h=0.5*k*x^2/(m*g)
so when compression is x=d, height is h.
when compression doubles to 2*d, height becomes 2^2=4 times
hence option D is correct.
Question 7:
torque=force*perpendicular distance
=140*1.2
=168 N
hence option E is correct.
question 8:
net work done by petra=net force applied*distance
==>94.5=(36.4-28)*distance
==>distance=11.25 m
hence option C is correct answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.