A novice golfer on the green takes three strokes to sink the ball. The successiv
ID: 1878835 • Letter: A
Question
A novice golfer on the green takes three strokes to sink the ball. The successive displacements of the ball are 5.20 m to the north, 7.00 m 45o north of east, and 2.00 m at 30o west of south. Starting at the same initial point, an expert golfer could make the hole in what single displacement?
(Please enter the distance of the displacement with appropriate units in the answer space below, the angle will be entered in Part b)
(Please enter the angle of displacement in the answer space below as an angle North of East.)
Explanation / Answer
here,
displacement 1 , s1 = 5.2 j m
displacement 2 , s2 = 7 m * ( cos(45) i + sin(45) j)
s2 = 4.95 i m + 4.95 j m
displacement 3 , s3 = 2 m * ( - sin(30) i - cos(30) j)
s3 = - 1 i m - 1.732 j m
the net displacement , s = s1 + s2 + s3
s = 9.15 i m + 3.22 j m
the magnitude of displacement , |s| = sqrt(9.15^2 + 3.22^2) m = 9.7 m
b)
the angle of displacement , theta = arctan(3.22/9.15) = 19.4 degree North of East
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.