A rock is thrown off a cliff at an angle of 48° above the horizontal. The cliff
ID: 1878815 • Letter: A
Question
A rock is thrown off a cliff at an angle of 48° above the horizontal. The cliff is 135 m high. The initial speed of the rock is 24 m/s. (Assume the height of the thrower is negligible.)
(e)What are the horizontal and vertical positions (in m) of the rock relative to the edge of the cliff at t = 2.0 s, t = 4.0 s, and t = 6.0 s? (Assume the +x-direction is in the horizontal direction pointing away from the cliff, the +y-direction is up towards the sky, and x = y = 0 at the point from which the rock is thrown.)
x(2.0 s)=
y(2.0 s)=
x(4.0 s)=
y(4.0 s)=
x(6.0 s)=
y(6.0 s)=
Explanation / Answer
Initial Velocity of Rock is
Vi = 24 m/sec about 48 deg above the horizontal
Vix = 24*cos 48 deg = 16.06 m/sec
Viy = 24*sin 48 deg = 17.84 m/sec
Height of cliff = 135 m
acceleration is
ax = 0
ay = -g = -9.81 m/sec^2
Now we know that since there is no horizontal acceleration, So horizontal velocity will remain constant
So distance traveled in x-direction will be given by:
X(t) = Vix*t
At t = 2 sec
X(2) = (16.06 m/sec)*2 sec = 32.12 m
At t = 4 sec
X(4) = (16.06 m/sec)*4 sec = 64.24 m
At t = 6 sec
X(6) = (16.06 m/sec)*6 sec = 96.36 m
Now Vertical position will be given by:
y(t) = Viy*t + 0.5*ay*t^2
At t = 2 sec
y(2) = 17.84*2 - 0.5*9.81*2^2
y(2) = 16.06 m
At t = 4 sec
y(4) = 17.84*4 - 0.5*9.81*4^2
y(4) = -7.12 m
At t = 6 sec
y(6) = 17.84*6 - 0.5*9.81*6^2
y(6) = -69.54 m
Please Upvote.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.