A sonic ranger measures the distance to the nearest object by using a speaker an
ID: 1878417 • Letter: A
Question
A sonic ranger measures the distance to the nearest object by using a speaker and a microphone. The speaker clicks 30 times a second. The microphone detects the sound bouncing back from the nearest object in front of it. The computer calculates the time delay between the making of the sound and receiving the echo. It knows the speed of sound (343 m/s) and from that it can calculate the distance to the object from the time delay. (A) If the detector emits a click and detects the echo 22 ms later, how far away is the object?
Explanation / Answer
A] Total to and fro distance covered = v*t = 343*22e-3 = 7.546 m
Distance of the object = 0.5*total distance covered = 3.773 m answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.