A 80.0 cm wire of mass 9.20 g is tied at both ends and adjusted to a tension of
ID: 1878222 • Letter: A
Question
A 80.0 cm wire of mass 9.20 g is tied at both ends and adjusted to a tension of 38.0 N .
Part A
When it is vibrating in its second overtone, find the frequency at which it is vibrating.
Part B
When it is vibrating in its second overtone, find the wavelength at which it is vibrating.
Part C
When it is vibrating in its second overtone, find the frequency of the sound waves it is producing.
Part D
When it is vibrating in its second overtone, find the wavelength of the sound waves it is producing.
Please show step by step.
f3 = HzExplanation / Answer
Given,
Length of wire, l = 0.8 m
Mass, m = 9.2 g
Tension, T = 38 N
A)
for second overtone,
f = (3/2L) sqrt(T/u)
f = (3/(2 x 0.8)) sqrt(38/(0.0115))
f = 107.78 Hz
B)
wavelength, lambda = 2L/3 = 2 x 0.8 /3 = 0.53 m
C)
f = 107.78 Hz
D)
speed of sound wave = 343 m/s
wavelength = speed /f = 343 /107.78 = 3.18 m
Comment in case any doubt please rate my answer....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.