26%) Problem 1: A swan on a lake gets airborne by flapping its wings and running
ID: 1878167 • Letter: 2
Question
26%) Problem 1: A swan on a lake gets airborne by flapping its wings and running on top of the water. 50% Part (a) If the swan must reach a speed of 4.9 mis to take off and it accelerates from rest at a constant rate of 043 ms2 how far, in meters, will it travel before becoming airborne? Grade Summary Deductions Potential d= 100 Submissions Attempts remaining: I 0% per attempt) detailed view cotanO sin acoso atan0 acotansinhO coshO tanhO cotanho 1 2 3 O Degrees Radians Submit Hint Feedback: deduction per feedback, Hints:-deduction per hint. Hints remaining: 50% Part (b) How long will that take, in seconds?Explanation / Answer
As we see swan at rest so initial velocity u =0m/s after that swan reach the speed 4.9 m/s. so that final velocity v = 4.9 m/s. acceleration is costant that is a = 0.43 m/s2.
so,
u = 0 m/s
v = 4.9 m/s
a = 0.43 m/s2
t = ?
for constant acceleration equation of motion is ;
v = u + at
4.9 = 0 + 0.43t
t = 4.9/0.43
t = 11.39 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.