A cyclotron (see figure below) designed to accelerate protons has an outer radiu
ID: 1877690 • Letter: A
Question
A cyclotron (see figure below) designed to accelerate protons has an outer radius of 0.315 m. The protons are emitted nearly at rest from a source at the center and are accelerated through 552 V each time they cross the gap between the dees. The dees are between the poles of an electromagnet where the field is 0.736 T.
(a) How many revolutions does a proton make in the cyclotron?
____________________________revolutions
(b) For what time interval does the proton accelerate?
___________________________s
(c) Find their maximum kinetic energy.
__________________________eV
( The cyclotron frequency for the protons in this cyclotron = 70510000 rad/s, the speed at which protons exit the cyclotron = 22210000 m/s)
The black, dashed, curved lines represent the path of the Alternating particles. D2 After being accelerated, the particles exit here North pole of magnetExplanation / Answer
The speed at which protons exit the cyclotron = 2.221e7 m/s
(a) Number of revolutions = 2.57e6 / 2 * 552 (because it passes twice between the dees)
Number of revolutions = 2331 revolutions
(b) time interval, t = 2331 * 2*pi / 70510000 = 2.077e-4 seconds
(c) maximum kinetic energy
K.E = 1/2mv2
K.E = 1/2*1.67e-27*2.221e72
K.E = 4.118e-13 J
Now, to convert it into eV
K.E = 4.118e-13 J / 1.6e19
K.E = 2.57e6 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.