a Secure | https://www.webassign.net/web/Student/Assignment-Responses/submit?dep
ID: 1877255 • Letter: A
Question
a Secure | https://www.webassign.net/web/Student/Assignment-Responses/submit?dep 19651057 New Tab Netflix ECU Email loyner Library, Horn Q C 10.0 cm Sign In or Re 20.0 cm parallel conducting plates are separated by 10.0 cm, and one of them is taken to be at zero volts. (a) What is the electric field strength between them, if the potential 7.45 cm from the zero volt plate (and 2.55 cm from the other) is 353 v? 4 738 kV/m × Your answer cannot be understood or graded. More Information kV/m (b) What is the voltage between the plates? Practice Another Vers mit Answer Save Progress Home My Assignments Extension RequestExplanation / Answer
a)
Electric field is given by
E=V/d =353/0.0745
E=4738 V/m =4.738 KV/m
Enter answer as 4.738 not 4.738 KV/m
b)
Voltage between the plates
V=Ed =(4738)*0.1
V=473.8 V
Enter answer as 473.8
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.