At a pressure of 9.10x10-14 atm and an ordinary temperature of 293.0 K, how many
ID: 1877226 • Letter: A
Question
At a pressure of 9.10x10-14 atm and an ordinary temperature of 293.0 K, how many Constants molecules are present in a volume of 1.00 cm3 Modern vacuum pumps make it easy to attain pressures of the order of 10-13 atm in the laboratory You may want to review (Pages 590-593) For related problemsolving tips and strategies, you may want to view a Video Tutor Solution of Atomic and molecular mass mo Submit Request Answer Part B How many molecules would be present at the same temperature but at 1.04 atm instead? molExplanation / Answer
Given
pressure P = 9.10*10^-14 atm , Temperature T = 293.0 k
volume V = 1.00 cm^3
number of moles n =?
number of molecules N = ?
From ideal gas equation PV= n*R*T
Part A
we know 1 atm = 1.01325*10^5 Pa, R is universal gas constant = 8.314 J/k.mol, v = 1 cm^3 = 1*(10^-2)^3= 1*10^-6 m^3
substituting the values
9.10*10^-14*1.01325*10^5*10^-6 = n*8.314*293
n= 3.785*10^-18
from Avagadro's law one mole of gas contains 6.023*10^23 molecules
so
3.785*10^-18 moles contains
N = 3.785*10^-18 *6.023*10^23 molecules
N = 2279706 molecules
Part B
now the pressure is 1.04 atm = 1.04*1.01325*10^5 Pa
1.04*1.01325*10^5*10^-6 = n*8.314*293
n= 4.325858*10^-5
from Avagadro's law one mole of gas contains 6.023*10^23 molecules
so
4.325858*10^-5 moles contains
N = 4.325858*10^-5 *6.023*10^23 molecules
N = 2.60546*10^19 molecules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.