Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. A passenger with mass 85 kg rides on a Ferris wheel (ride which moves in a ve

ID: 1876309 • Letter: 4

Question

4. A passenger with mass 85 kg rides on a Ferris wheel (ride which moves in a vertical circle). The seats travel in a counterclockwise vertical circle of radius 35 m. The Ferris wheel rotates at constant speed and makes one complete revolution every 25 s Calculate the magnitude and direction of the force exerted on the passenger by the seat when she is one-eighth revolution past her lowest point. Note that the seat can exert both a horizontal (frictional) and vertical (normal) force on the passenger. What is the minimum coefficient of static friction to prevent the passenger from sliding on the seat at any point during the ride? a. b.

Explanation / Answer

we know that

=2/T

where:

is the angular frequency or angular speed (measured in radians per second),

T is the period (measured in seconds)

Therefore we can calculate,

=2/25=0.25rad/s

a)Radial force=m2R=187.9N

Weight=mg=833N

Magnitude of net force=sqrt(8332+187.92)=854.9N

Direction=Tan-1(833/187.9)=77.3 degrees below the horizontal.

b) cofficient of static friction=m2R/N

=0.225

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote