1A) What would the Sun\'s gravitational force on the Earth be if the Earth had f
ID: 1875739 • Letter: 1
Question
1A)
What would the Sun's gravitational force on the Earth be if the Earth had four times its present mass?
_____ N
1B)
The gravitational force between two very large metal spheres in outer space is 47 N. How large would this force be if the mass of each sphere were quadrupled?
_______N
1C)
What is the ratio of the gravitational force on you when you are 5200 km above the Earth's surface versus when you are standing on the surface? (The Earth's radius is about 6400 km.)
(Fhigh / Fsurface) = ______
1D)
A 134 kg satellite experiences a gravitational force by the Earth of 770 N. What is the radius of the satellite's orbit?
_______km
What is its altitude?
________km
Explanation / Answer
1a) F = G M m / r^2
F = (6.67 x 10^-11)(1.99 x 10^30)(4 x 5.972 x 10^24) / (149.6 x 10^9)^2
F = 1.417 x 10^23 N
(B) F = G m1 m2 / r^2
m1' = 4 m1
and m2' = 4 m2
F' = 16 F = 752 N
(C) F_high / F_surface = (r_surface / r_high)^2
= (6400 / (6400 + 5200))^2
= 0.304
(D) Fg = G M m / r^2
770 = (6.67 x 10^-11)(5.972 x 10^24)(134) / (r)^2
r = 8.326 x 10^6 m
r = 8326 km ....Ans
altitude, h = r - Re = 1955 km .....Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.