carrying current 1 -7.0 A, in the direction 3) In the figure, a rectangular curr
ID: 1875723 • Letter: C
Question
carrying current 1 -7.0 A, in the direction 3) In the figure, a rectangular current loop is indicated, rectangle. The rectangle loop has length 0.80 m and its sides are 0.10 m and 0.70 m from the wire. If the net force on the loop is to have magnitude 1.7 x 10-6 N and is to be directed towards the wire, what must be the magnitude and direction (from top to bottom or from bottom to top in the sketch) of the current/w in the wire? (0-4 × 10-7 T-m/A) near a long wire carrying a current Iw. The long wire is parallel to the sides of the 0.80 m 0.10 m 0.70 mExplanation / Answer
As the net force is directed towards the wire,
the force on the side 0.1 m is greater than the side 0.7 m from wire
the force on 0.1 m side is towards the wire
By right hand rule the magnetic filed due Iw is directed downwards
and the current Iw is from bottom to top
magnetic force on the side 0.1 m from wire = F1 = uo*Iw*I1*L/(2*pi*r1) ( towards)
magnetic force on the side 0.7 m from wire = F2 = uo*Iw*I1*L/(2*pi*r2) ( away )
given F1 - F2 = 1.7*10^-6
r1 = 0.1 m
r2 = 0.7 m
uo*Iw*I1*L*(1/r1 - 1/r2) = 1.7*10^-6
4*pi*10^-7*Iw*7*0.8*(1/0.1 - 1/0.7) = 1.7*10^-6
Iw = 0.028 A <<<<<-----------ANSWER
DONE please check the answer. any doubts feel free to ask
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.