A block of mass m = 4.88 kg is attached to a spring which is resting on a horizo
ID: 1875606 • Letter: A
Question
A block of mass m = 4.88 kg is attached to a spring which is resting on a horizontal frictionless table. The block is pushed into the spring, compressing it by 5.00 m, and is then released from rest. The spring begins to push the block back toward the equilibrium position at x O m. The graph shows the component of the force (in N) exerted by the spring on the block versus the position of the block (in m relative to equilibrium. Use the graph to answer the following questions. How much work is done by the spring in pushing the block from its initial position at x _-5.00 m to x = 2.20 m? F(N) Number 4 3 x(m) What is the speed of the block when it reaches x 2.20 m? -5 3 -2 4 Number m/s What is the maximum speed of the block? Number m/sExplanation / Answer
Given
mass m = 4.88 kg ,
From the given graph
the work done is the area under the curve
from the graph the x = -5 m to x = 0 m
the elastic potential energy U = 0.5*k*x^2 = area of the triangle
area of the triangle is A = 0.5*b*h = 0.5*5*6 J = 15 J
the work done = 0.5*k*x^2
15 = 0.5*k*5^2
k = 1.2 N/m
the maximum velocity is 0.5*k*x^2 = 0.5*m*v^2
v^2 = (k/m)(x^2)
v = sqrt((k/m)(x^2))
v = sqrt((1.2/4.88)(5^2)) m/s
v = 2.48 m/s
the work done by the spring from x = -5.0 m to x = 2.2 m
is W = 15+0.5*2.2*2.5 = 17.75 J
the speed of the block whtn it reaches x = 2.2 m is
by conservation of energy
0.5*m*v^2_ mean = 0.5*m*v^2 at (2.2m) + 0.5*k*x^2 at(2.2m)
0.5*4.88*2.48^2 = 0.5*4.88*v^2 + 0.5*1.2*2.2^2
v(2.2) = 2.23 m/s
the maximum speed of the block will be at mean position v = 2.48 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.