Solve a and b, please. 1. A particle is projected vertically upward in a constan
ID: 1875017 • Letter: S
Question
Solve a and b, please.
1. A particle is projected vertically upward in a constant gravitational field with an initial speed vo. There is a quadratic drag force of magnitude co2 acting on the particle. (a) (4 points) Show that the speed of the particle when it returns to the initial position is given by vovt } where ve is the terminal speed. (b) (2 points) Show that as the drag coefficient approaches zero your answer in part (a) reduces to the well known freshman physics result vj -vo Hint: Use a Taylor series expansion (what is your "small parameter"?)Explanation / Answer
1. given initial sped = vo
drag = -cv^2
so while going upm time taken = t1
while going down, time taken = t2
for going up
mg + cv^2 + mv' = 0
m*dv/dt = -(cv^2 + mg)
m*dv/(v^2 + mg/c) = -cdt
integrating
m*arctan(v/sqrt(mg/c))/sqrt(mg/c) + k = -ct
at t= 0
k = -m*arctan(vo/sqrt(mg/c))/sqrt(mg/c)
hence
-ct = m*arctan(v/sqrt(mg/c))/sqrt(mg/c)-m*arctan(vo/sqrt(mg/c))/sqrt(mg/c)
-ct = m(arctan(v/sqrt(mg/c)) - arctan(vo/sqrt(mg/c)))/sqrt(mg/c) -- (1)
now, when v = 0
t = sqrt(m/gc)(arctan(vo/sqrt(mg/c)))
for coming down
cv^2 - mg + mv' = 0
mdv/dt = (mg - cv^2)
mdv/(mg/c - v^2) = cdt
integrating
m*arctanh(v/sqrt(mg/c))/sqrt(mg/c) + k = ct
now at t = sqrt(m/gc)(arctan(vo/sqrt(mg/c))), v = 0
hence
k = c*sqrt(m/gc)(arctan(vo/sqrt(mg/c)))
so,
m*arctanh(v/sqrt(mg/c))/sqrt(mg/c) + sqrt(mc/g)(arctan(vo/sqrt(mg/c))) = ct
dv = sqrt(mg/c)tanh[sqrt(gc/m)t - (arctan(vo/sqrt(mg/c))) ]*dt -- (2)
from 1 and 2 we find the amximum height, equate those and finally get the expression
vf = vo*vt/sqrt(vo^2 + vt^2)
where vt is terminal speed
b. when c = 0
then
vf = vo*vt/vt(1 + (vo/vt)^2)
from taylor series
vf = vo(1 + vo/2vt)
now, vt = infinite, when c = 0
hence
vf = vo
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.