Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

33-122 Assignment Week 6 Due 2/22/2018 1. The magnetic field due to a current pu

ID: 1874970 • Letter: 3

Question

33-122 Assignment Week 6 Due 2/22/2018 1. The magnetic field due to a current pulse in a long, straight axon is 1.2 x 10 10T at a distance of 1.3 mm. What is the current in the axon? 2. Two wire loops of radius R 5cm are 20cm apart and concentric about a common axis. Each coil carries l-3 A that runs counterclockwise as viewed from the right in the picture below (which has a distorted aspect ratio). The field anywhere along the axis of a current loop at distance z from the loop is 2TRI (z +R2)3/2 B=k' Look at figure 19.28 in the text to find the direction. 5cm 20cm A. What is the magnitude and direction of the magnetic field on the axis and halfway between the loops (marked in the figure abo)? Viola - Helmholtz coils! B. What is the magnitude and direction of the magnetic field on the axis and halfway between the loops if the right-hand loop current is reversed and moves in a clockwise direction?

Explanation / Answer

1. given magnetic field at d = 1.3 mm

B = 1.2*10^-10 T

hence current = i

B = 2ki/d

hence

i = 0.00000078 A = 7.8*10^-7 A

2. R = 5 cm

d = 20 cm

i = 3 A

B = k*2*pi*R^2*I/(z^2 + R^2)^3/2

A. at x = 0.1 m

B = 3.3719*10^-6 T

B, if the current direction is reversed

magnetic field midway between the loops = 0 T ( from right hand rule and symmetry)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote