Suppose that in question 3, the magnitude of the electric field inside the capac
ID: 1874727 • Letter: S
Question
Suppose that in question 3, the magnitude of the electric field inside the capacitor is 200 N/C and the particle is moving at 2,000 m/s. What is the magnitude of the magnetic field needed to keep the charge going straight? Input your answer in T and put in the number only. (No, you do not need the charge of the particle in order to answer this question)
A positive particle moves upwards towards a capacitor as shown below. In what direction should a magnetic field be set up inside the capacitor in order for the particle to move through the capacitor undeflected? (Ignore the effects of gravity) O Up Down O Left Right Into the page Out of the page The electron does not feel a forceExplanation / Answer
for the charge to go straight Fnet = 0
Fb+ Fe = 0
Fb = magnetic force = q*v*B
Fe = electric force = -Eq
E = electric field
v = speed of the particle
q*v*B - E*q = 0
v*B = E
magnetic field B = E/v = 200/2000 = 0.1 T <<<--------ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.