4) The distance between two telephone poles is 50.0m. When a 1.0kg bird lands on
ID: 1874723 • Letter: 4
Question
4) The distance between two telephone poles is 50.0m. When a 1.0kg bird lands on the telephone wire midway between the two poles, the wire sags 0.2m. How much tension does the bird produce in the wire? Ignore the weight of the wire. 5) A 25kg block is initially at rest on a horizontal surface. A horizontal force of 75N is required to get the block in motion. After it is in motion, a horizontal force of 60N is required to keep it moving with a constant speed. From this information, find the coefficients of static and kinetic friction. 6) A block is placed on a plane that is inclined at 60 with respect to the horizontal If the block slides down the plane with an acceleration of g/2, determine the coefficient of kinetic friction between the block and the planeExplanation / Answer
here,
4)
length of wire , l = 50 m
sag in the wire , x = 0.2 m
theta = arctan(0.2/(l/2))
theta = 0.458 degree
let the tension produced in the wire be T
equting the forces vertically
2 * T * sin(theta) = m * g
2 * T * sin(0.458) = 1 * 9.81
solving for T
T = 613 N
the tension in the wire is 613 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.