You are standing a distance d = 1.10 m directly in front of one of the two louds
ID: 1874554 • Letter: Y
Question
You are standing a distance d = 1.10 m directly in front of one of the two loudspeakers in shown in the figure below. They are separated by a distance y = 2.3 m and both are playing a 591 Hz tone in phase. The room temperature is 20°C, which means that the speed of sound is 343 m/s. Walk (a) What is the wavelength of the sound waves? (b) What is the path length difference (as a positive number) for the sound that reaches you from the two speakers? (c) How many wavelengths is the path difference? (d) Are you standing in a location that is very quiet? O Yes O No You move to a new location a new distance d = 1.70 m directly in front of one of the two loudspeakers in shown in the figure below. (e) What is the new path length difference (as a positive number) for the sound that reaches you from the two speakers? (f) How many wavelengths is the path difference? (g) Are you standing in a location that is very quiet? O Yes O NoExplanation / Answer
part(a)
wavelength = speed/frequency = 343/591 = 0.58 m
-----------------------------
part (b)
path difference = sqrt(y^2+d^2) - d
path difference = sqrt(2.3^2+1.1^2) - 1.1 = 1.45 m
---------------------------
part (c)
number of wavelengths in path difference = 1.45/0.58 = 2.5
----------------------------------
part (d)
yes
--------------------------------------
(e)
path difference = sqrt(y^2+d^2) - d
path difference = sqrt(2.3^2+1.7^2) - 1.7 = 1.16 m
---------------------------
part (f)
number of wavelengths in path difference = 1.16/0.58 = 2
----------------------------------
part (g)
no
--------------------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.