You operate a small grain elevator near Champaign, Illinois. One of your silos u
ID: 1874493 • Letter: Y
Question
You operate a small grain elevator near Champaign, Illinois. One of your silos uses a bucket elevator that carries a full load of 700 kg through a vertical distance of 45 m. (A bucket elevator works with a continuous belt, like a conveyor belt.)
(a) What is the power provided by the electric motor powering the bucket elevator when the bucket elevator ascends with a full load at a speed of 2.4 m/s?
kW
(b) Assuming the motor is 90 percent efficient, how much does it cost you to run this elevator, per day, assuming it runs 60 percent of the time between 7:00 a.m. and 7:00 p.m. with an average load of 85 percent of a full load? Assume the cost of electric energy in your location is 18 cents per kilowatt hour.
$
Explanation / Answer
(A) speed is constant so a = 0
Fnet = F - m g = 0
F = (700 x 9.8) = 6860 N
P = F.v = 6860 x 2.4
P = 16464 Watt or 16.5 kW ....Ans
(B) Peffective = (16.5)(0.85)(0.60)/0.90
= 9.33 kW
time for which it operate per day = 12 hrs
Energy requierd = P t = 112 kWh
cost = 18 x112 = 2015 cents or 20.15 dollars
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.