Square Coil, Round Hole Due this Friday, Feb 23 at 11:59 pm (EST) A square, sing
ID: 1874196 • Letter: S
Question
Square Coil, Round Hole Due this Friday, Feb 23 at 11:59 pm (EST) A square, single-turn wire coil L = 1.56 cm on a side is placed inside a solenoid that has a circular cross section of radius r = 2.57 cm, as shown in the figure below The solenoid is 20.0 cm long and wound with 111 turns of wire. If the current in the solenoid is 2.96 A, find the flux through the coil 4.13x104-4 Wb Submit Answer Incorrect. Tries 7/10 Previous Tries If the current in the solenoid is reduced to zero in 2.90 s, calculate the magnitude of the average induced emf in the coil Submit Answer Tries 0/10Explanation / Answer
Here ,
for the flux through the coil
flux through the coil = magnetic field * area of the coil
flux through the coil = u0 * N * I/L * area of coil
flux through the coil = 4pi *10^-7 * 111 * 2.96/0.20 * 0.0156^2
flux through the coil = 5.02 *10^-7 T.m^2
-----------------------------------------------
average induced emf = change in flux/time
average induced emf = 5.02 * 10^-7/2.90
average induced emf = 1.73 *10^-7 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.