Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in th
ID: 1874161 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2 = 10.1 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 10.8 cm. Point C is 5.33 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero.
1. Calculate the value of the current I1. 3.06×10^1
2. Calculate the magnitude of the magnetic field at point A.
3.What is the force between two 1.39 m long segments of the wires?
Need help with 2 and 3!
Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure. The electric field between the plates of the velocity selector is 957 V/m, and the magnetic fields in both the velocity selector and the deflection chamber have magnitudes of 0.147 T. Calculate the radius of the path in the system for a singly charged ion with mass 2.18×10-26 kg.
2 ·A dExplanation / Answer
2) magnetic field at A due to current I1 is B1 = mu_o*I1/(2*pi*r1) = (4*3.142*10^-7*30.6)/(2*3.142*0.054) = 1.13*10^-4 T out of the page
magnetic field at A due to current I2 is B2 = mu_o*I2/(2*pi*r1) = (4*3.142*10^-7*10.1)/(2*3.142*0.054) = 37.41*10^-6 T = 0.374*10^-4 T out of the page
then
B = B1 + B2
B = (1.13+0.374)*10^-4 = 1.5*10^-4 T
3) F = mu_o*i1*i2*l/(2*pi*r) = (4*3.142*10^-7*30.6*10.1*1.39)/(2*3.142*0.108) = 7.955.43*10^-4 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.