Suppose a rocket ship in deep space moves with constant acceleration equal to 9.
ID: 1872669 • Letter: S
Question
Suppose a rocket ship in deep space moves with constant acceleration equal to 9.8 m/s, which gives the illusion of normal gravity during the flight. (a) If it starts from rest, how long will it take to acquire a speed 0.15 times that of light, which travels at 3.0 x 108 m/s? (b) How far will it travel in so doing? X km Constant-acceleration equations: You have the initial and final speeds and the acceleration, and you first want the time. Then to find the distance, you have a choice of equations to useExplanation / Answer
Initial velocity u = 0 (starts from rest)
acceleration a = 9.8 m/s2
final velocity v = 0.15 X 3 X 108 = 4.5 X 107 m/s
using first equation of motion we have
v = u + at
4.5 X 107 = 0 + 9.8 t
t = 4.5 X 107 / 9.8
t = 4.59 X 106 s
using second equation of motion we have
S = ut + (1/2)at2
S = 0 + 0.5(9.8)(4.59 X 106)2
S = 1.03 X 1014 m
S = 1.03 X 1011 Km
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.