Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A)What is the longest possible wavelength, for a standing wave if the length of

ID: 1872464 • Letter: A

Question

A)What is the longest possible wavelength, for a standing wave if the length of a vibrating string is 70 cm
B) if the linear mass density of the string is 0.0034 kg/m what is the speed of the standing wave set up in the string if it is held under a tension of 2.3 N
C) Find the frequency of the wave corresponding of the wavelength.
Please help i am stuck on this quesion A)What is the longest possible wavelength, for a standing wave if the length of a vibrating string is 70 cm
B) if the linear mass density of the string is 0.0034 kg/m what is the speed of the standing wave set up in the string if it is held under a tension of 2.3 N
C) Find the frequency of the wave corresponding of the wavelength.
Please help i am stuck on this quesion
B) if the linear mass density of the string is 0.0034 kg/m what is the speed of the standing wave set up in the string if it is held under a tension of 2.3 N
C) Find the frequency of the wave corresponding of the wavelength.
Please help i am stuck on this quesion

Explanation / Answer

Solution:

Let us go to the basics first.

We know that the longest possible wavelength, for a standing wave in terms of the string length is given by:

= 2L = 2*70 cm = 140 cm or 1.4 m (Answer A)

We know that speed of standing wave,V is given by following relation:

V = (T / µ) =(2.3 N / 0.0034 kg/m) = 26 m/s (Answer B)

We know that:

V = f [V = speed; f = frequency]

=>V / = f = 26 / 1.4 = 18.571 Hz (Answer C)

Thanks!!!

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote