Ssonastern gpnysits.commyct/itemview assignmentProblemiD-92190759 Ch 21 Electric
ID: 1871942 • Letter: S
Question
Ssonastern gpnysits.commyct/itemview assignmentProblemiD-92190759 Ch 21 Electric Potential Problem 21.73 Part A Two 2.5-cm-diameter-disks spaced 20 mm apart form a parallel-plate capacitor. The electric field between the disks is 4 2x105 V/m What is the voltage across the capacitor? Express your answer with the appropriate units. Previous Answers Request Answer Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Part B How much charge is on each disk? Enter your answers numerically separated by a comma. Express your answers in coulombsExplanation / Answer
Given diameter is 2.5 cm
radius r = 2.5 / 2 = 1.25 cm
r = 1.25 * 10^-2 m
Area of each plate A = pi * r^2
A = pi * (1.25 * 10^-2)^2
A = 4.9 * 10^-4 m^2
distance between the plates d = 2 mm = 2 * 10^-3 m
E = 4.2 * 10^5 V/m
part A
voltage V = E * d
V = 4.2 * 10^5 * 2 * 10^-3
V = 840 V
part B
capacitance C = €0 * A / d
C = (8.854 * 10^-12 * 4.9 * 10^-4) / (2 * 10^-3)
C = 2.17 * 10^-12 F
Charge on each plate Q = C * V
Q = 2.17 * 10^-12 * 840
Q = 1.82 nC
part C
initial speed u = ?
final speed v = 2.5 * 10^7 m/s
acceleration a = q*E / m
a = (1.6 * 10^-19 * 4.2 * 10^5) / (9.1 * 10^-31)
a = 7.38 * 10^16 m/s^2
distance s = 2 * 10^-3 m
from V^2 - u^2 = 2 * a * s
(2.5 * 10^7)^2 - u^2 = 2 * 7.38 * 10^16 * 2 * 10^-3
u = 1.81 * 10^7 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.