Name. Partners Date HoMEWORK FOR LAB 3 ELECTRICAL AND GRAVITATIONAL POTENTIAL 1.
ID: 1871804 • Letter: N
Question
Name. Partners Date HoMEWORK FOR LAB 3 ELECTRICAL AND GRAVITATIONAL POTENTIAL 1. Ineach of the drawings below, E = 4.0 N/C and d = 1.5 m. For each diagram calculate: a. The work done by the electric field in moving a +50 × 10-9 C charge from A to B b·The difference between the charge's potential energy at B and at A. c. The potential difference between A and B. 2. What is the relationship between equipotential surfaces (or lines in two dimensions) and the direction of electric field lines? 3. How much work is done moving a charge along an equipotential surface (line)? Explain. LECTRICAL AND GRAVITATIONAL POTENTIALExplanation / Answer
A)
a)
The charge moves in the direction of electric field , i.e parallel to it.
W = 4 x 1.5 x 5 x 10^-9 J
W = 3 x 10^-8 J
b)
Since the movement is perpendicular to electric filed , the work done is Zero.
c)
Here we will see the displacement in the direction of electric field.
W = 4 x d*cos(30) x 5 x 10^-9
W = 4 x 1.5 x cos30 x 5 x 10^-9
W = 2.595 x 10^-8 J
B).
Difference in charge's potential energy is basically the negative of the work done by electric filed found in part (a).
so
a) -3 x 10^-8 J.
b) 0
c) -2.595 x 10 ^-8 J
C
Potential differnce is the - E*d*cos(angle with E)
a)
-4 x 1.5 x cos(0) V = -6 V
b)
Zero since perpendicular.to electric field cos 90 = 0.
c)
-4 x 1.5 x cos(30) = -4 x 1.2975 V = - 5.19 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.