The membrane of the axon of a nerve cell is a thin cylindrical shell of radius r
ID: 1870549 • Letter: T
Question
The membrane of the axon of a nerve cell is a thin cylindrical shell of radius r = 10-5 m, length L = 0.15 m, and thickness d = 10-8 m. The membrane has a positive charge on one side and a negative charge on the other, and acts as a parallel-plate capacitor of area A = 2rL and separation d. Its dielectric constant is about = 5.
(a) Find the capacitance of the membrane.
____nF
(b) If the potential difference across the membrane is 88 mV, find the charge on each side of the membrane.
____nC
(c) Find the electric field through the membrane.
____V/m
Explanation / Answer
Solution-
a) C = oA/d = 5*8.854x10^-12*2(10^-5*0.15)/10^-8
= 4.17x10^-8F
= 41.7 nF
b) q = C*v = 4.17x10^-8F*88x10^-3V
=3.67x10^-9C
= 3.67nC
c) E = V/d
= 88x10^-3/10^-8
= 8.8x10^6 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.